Sisselogimine

Unustasite parooli?

Lõikelillede hooldus

5 viisi lillede elu pikendamiseks

Tore on lilli kinkida, samas veel toredam on neid saada. Igaüks meist soovib, et lilled rõõmustaksid silma nii kaua kui võimalik. Tegelikult saab lillede eluiga pikendada väga kergelt!

Ei mingit maagiat ega imesid – lihtsalt lihtsad reeglid lillede eest hoolitsemiseks.

 

1. Lase lilledel puhata

Niisiis, kujutage ette: tööl või kohtingul kingiti teile üks äge, luksuslik lillekimp. Ärge kiirustage oma korterisse trepist üles ega ärge tormake vaasi otsima – kõigepealt jätke lilled natukeseks jahedasse kohta, näiteks fuajeesse. Eriti oluline on seda reeglit järgida talvel, mil sise- ja välistemperatuuri erinevus on suur. Nagu iga taim, ei talu lilled kuigi hästi temperatuurikõikumisi, seega aitab see soovitus lilledel termomeetrinäitude muutustega paremini kohaneda.

 

2. Vaasi ja varte ettevalmistamine

Kas vaasi hoiti riiulil, kapi peal või lihtsalt laual? Enne kui te sellesse vett valate -  loputage anum põhjalikult, et eemaldada kogunenud sinna tolmuosakesed. Ja juba puhtasse vaasi võite panna puhast külma vett. Järgmisena lõigake varreotsad 1,5-2 cm 45 kraadise nurga all. Värske lõige tagab taime intensiivsema toitumise ja niiskusküllastuse. Eemaldage kindlasti lehed varre vee alla jäävast osast. Nad mitte ainult võtavad vaasis liigset ruumi, vaid hakkavad ka kiiresti vees mädanema. Seetõttu hakkab vaasis olev vesi halvenema ja lilled närtsima järk-järgult, rääkimata ebameeldivast lõhnast mis hakkab vaasist tulema sel juhul.

 

3.Kuhu vaas panna?

Lillede värskena hoidmisel mängib olulist rolli vaasi asukoha valik. Professionaalsed lilleseadjad märgivad, et taimede seisundile mõjuvad halvasti ... puuviljad! Fakt on see, et puuviljad eraldavad etüleeni - gaasi, mis kiirendab valmimisprotsessi. Asetades kimbu puuviljavaasi kõrvale, kiirendad lihtsalt lillede närbumist. 

Samuti reageerivad lilled erinevatele välisteguritele negatiivselt. Neile ei meeldi tuuletõmbus, kõrge temperatuur koos madala õhuniiskusega ega ka otsene päikesevalgus. Seetõttu ei ole radiaatori lähedal asuv aknalaud või kummut parim koht vaasi paigaldamiseks. Eelistage tasaseid pindu, mis ei asu ruumidevahelistes vahekäikudes ega ei ole kütteseadmete läheduses.

 

4. Kui tihti vett vahetada?

Iga päev. See on võib-olla üks peamisi reegleid lillede värskuse hoidmiseks. Ainus, mis võib lõigatud taimede eluiga pikendada, on puhas jahe vesi. Muide, vee vahetamisel ärge kiirustage ja peske ilusti vaas puhtaks: kuni lilled on vaasis, selle seintele ilmub nähtamatu varreosakeste ja bakterite kate. 

 

5. Aga lillekorvid?

Lillekorve ja sarnaseid kompositsioone pannakse kokku oasise(floristilise svammi) abil. See tagab vee pideva juurdepääsu vartele, see ei hõlma kompositsiooni asetamist vaasi. Oasist on soovitatav kasta iga päev või ülepäeviti väikese veekogusega. Parimaks variandiks on valada vett kompositsiooni keskele: nii jaotub niiskus ühtlaselt kogu alale. Püüdke kastmise ajal lillede peale vett mitte tilgutada.

 

Veel mõningaid näpunäiteid:

-Kasutage varte lõikamiseks teravat nuga või aiakääre(sekaatorit). ÄRGE kasutage tavalisi kontori- või köögikääre. Nad lõikavad varsi halvasti ja sisuliselt purustavad varre, mis viib lille lõikekoha ummistumiseni ning see takistab vee juurdepääsu lilleõitesse, mis toob kaasa lille kiire närbumise.

-Enne transportimist pakendage kimp hoolikalt, et lille õied ei satuks madalate temperatuuride või kiirete temperatuurimuutuste kätte. Eriti oluline on seda teha talvel, kuna kokkupuude külma õhuga mõjub lillele halvasti.

-Kindlasti eemaldage kimbult dekoratiivpakend: vette kastetuna muutub see ka suurepäraseks platvormiks bakterite kasvuks ja varte mädanemiseks.

 

Nagu näete, ei nõua kimbu eest hoolitsemine palju aega ja vaeva. Piisab vaid mõnest minutist ja teie lemmiklilled rõõmustavad teid kohe mitmed mitmed päevad! :)